Mistrzostwa – Kórnik 2024

Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Taekwondo Olimpijskim – Kórnik 2024

W dniach 24 i 25 maja 2024 roku KS RAPID Śrem wziął udział w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowców, które odbyły się w Kórniku. Był to najważniejszy turniej dla tych kategorii wiekowych, który zgromadził na starcie 196 juniorów z 59 klubów Polski i 66 młodzieżowców z 31 klubów Polski. Warto zaznaczyć, że przy współpracy z Polskim Związkiem Taekwondo Olimpijskiego gospodarzem tej wielkiej imprezy był jeden z naszych zaprzyjaźnionych klubów UKS OAZA Kórnik.  Nasz klub reprezentowało siedmioro zawodników w składzie: Suszczewicz Mikołaj, Walkiewicz Jan, Marciniak Maksymilian, Pieczyński Patryk, Wojtkowska Jagoda, Ratajczak Natalia oraz Skrzypczak Alicja.

Podczas mistrzostw zdobyliśmy dwukrotnie trzecie miejsce. Bardzo nas cieszą dwa brązowe medale Jagody Wojtkowskiej i Patryka Pieczyńskiego, jednak mieliśmy większe oczekiwania i to bardzo realne.
Patryk Pieczyński w pierwszym starciu, bez problemów pokonał swojego rywala. W drugim pojedynku znacznie prowadził, wykonał bardzo trudną i widowiskową technikę – atak na głowę obiema nogami naraz i znokautował rywal.  Sędziowie jednak ocenili, że podczas wykonywania techniki trzymał rywala, co w taekwondo jest niedopuszczalne. Ostatecznie został z zdyskwalifikowany z turnieju za atak niedozwolony. W naszej ocenie nie było trzymania podczas wykonywania techniki, ale z werdyktem sędziów nie da się dyskutować. Sytuacja sprawiła, że pewny zawodnik do złotego medalu odpadł z turnieju, wywalczając cenny brązowy medal mistrzostw.
Jagoda Wojtkowska sprawnie pokonała swoją pierwszą rywalkę. Nieszczęśliwie podczas drugiego wygranego pojedynku doznała kontuzji kolana, co wykluczyło ją z dalszej walki. Jagoda wywalczyła brązowy medal, choć bardzo liczyła na finał zawodów.
Niestety podobny pech trafił na Maksymiliana Marciniaka, który pomimo wygrania pierwszego pojedynku turnieju, został kopnięty podczas walki w palec ręki. Trenerzy zostali zmuszeni do poddania zawodnika, gdyż diagnoza lekarska stwierdziła pęknięcie kości.
Pozostali zawodnicy wygrywali swoje pierwsze walki, ale w kolejnych trafiali na późniejszych mistrzów Polski w swoich kategorii wagowych. Zdobyli oni cenne miejsca 5-8. Niestety system pucharowy sprawia, że nie mogli zawalczyć o medale imprezy.

Mimo wszystko jesteśmy zadowoleni z poziomu sportowego naszych zawodników. Zaprezentowali świetne przygotowanie i profesjonalne wyszkolenie. Niestety w sporcie bywa różnie. Czasem podczas pojedynków trafiają się też i lepsi zawodnicy, nieraz reprezentanci kadr narodowych. KS Rapid zdobywa cenne 36 pkt do Systemu Sportu Młodzieżowego Ministerstwa Sportu. Gratulujemy wszystkim zawodnikom a szczególne brawa dla naszych medalistów.