Historia klubu

Historia Klubu Rapid Śrem

Na przełomie lat 80 i 90 XX wieku w Śremie jak i w całej Polsce obserwuje się wielkie zainteresowanie uprawianiem wschodnich sztuk walk. Wtedy dwóch śremskich karateków Piotr Wesołek i Jakub Jakubik udają się do Poznania do szkoły mistrzów koreańskich Sport Studio LEE poznają Mistrza Soo Kwang Lee, który naucza ich nowej sztuki walki Taekwondo. Owocem spotkań jest powołanie do życia w październiku 1994 r. K.S. Rapid Śrem z sekcją taekwondo i zarejestrowanie w strukturach Polskiego Związku Taekwondo WTF, w latach późniejszych przekształconego w Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego (PZTO).

W krótkim okresie czasu klub staje się wiodącym klubem w regionie i Polsce. KS Rapid Śrem jest założycielami Wielkopolskiego Związku Taekwondo w Poznaniu. Przedstawiciele klubu wchodzą w struktury Polskiego Związku Taekwondo. Nasi zawodnicy na stałe wpisują się w historię polskiego taekwondo a zwłaszcza: Roman Warot, Krzysztof Łabutka, Agnieszka Skaradzińska, Michał i Tomasz Poniewierscy, Artur Kowalski, Martina Swojak, Marta Grabowska, Robert Jankowski, Bartosz Jezierski, Bartosz Lewandowski, Hubert Skrzydlewski, Elżbieta Uścińska, Maksymilian Marciniak, Zuzanna Malusiak, Alicja Skrzypczak, Wojtkowska Jagoda, Patryk Pieczyński. Rapid wielokrotnie sięgał po tytuł drużynowych mistrzów polski wszystkich kategorii wiekowych. Największy indywidualny sukces odniosła Aleksandra Uścińska, która jako pierwsza Polka wywalczyła awans na Olimpiadę w Atenach w 2004. Bliski Igrzysk olimpijskich był Roman Warot, który w 2000 roku był pierwszym rezerwowym z Europu na olimpiadę w Sydney w 2000 r.

Od 30 lat KS Rapid Śrem jest najlepszym klubem sportowym w gminie i powiecie Śrem. Taką ocenę corocznie wystawia nam Ministerstwo Sportu, oceniające poziom sportowy w Polsce. Jesteśmy mocnym klubem nie tylko sportowo, ale i organizacyjnie. Corocznie organizujemy imprezy rangi ogólnopolskiej w tym Mistrzostwa Polski, Puchary Polski. W Śremie byliśmy organizatorami dwukrotnie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, trzykrotnie Mistrzostw Polski Juniorów, dwukrotnie Młodzieżowych Mistrzostw Polski i trzykrotnie Mistrzostw Polski Seniorów. Od 2000 roku jesteśmy organizatorami pierwszej w Polsce ligi taekwondo nazywanej od pomysłodawcy Piotra Wesołka – Ligi Taekwondo Wesołek. Każdego roku rozgrywane są 3-4 kolejki a finały zawsze w Śremie.

Klub na przełomie ostatnich trzydziestu lat kształcił kadry trenerskie i sędziowskie. Trenerem kadr narodowych seniorów był Roman Warot a trenerem kadr narodowych juniorów Jakub Worsztynowicz.

Wielu zawodników Rapidu po zakończonej karierze sportowej, odnalazło się w roli sędziowskiej. Obecnie Krzysztof Łabutka jest sędzią klasy międzynarodowej. Sędziami Polskiego Związku Taekwondo Michał i Tomasz Poniewierscy oraz Bartosz Kmiecik.

Nasi przedstawiciele klubu wchodzili w składy zarządów PZTO. Piotr Wesołek był v-ce Prezesem PZTO i członkiem zarządu PZTO w trzech kadencjach. Od 2020 r. Krzysztof Łabutka jest członkiem zarządu PZTO pełniąc funkcję Dyrektora PZTO.

Mocną stroną klubu jest sztab trenerski. Na przestrzeni 30 lat, naszymi szkoleniowcami są: Piotr Wesołek 6 Dan, Krzysztof Łabutka 5 Dan. Artur Kowalski 3 Dan, Jakub Worsztynowicz 3 Dan, Zuzanna Kowalska 2 Dan.

Pierwszym Prezesem Rapidu i do 2005 roku był p. Andrzej Zawadzki. Pierwszym V-ce Prezesem był p. Piotr Janicki. W latach kolejnych v-ce Prezesami kluby byli: Cezary Kraszewski, Roman Warot, Zbigniew Miękisiak i Bartosz Kozicki. Prezesem zarządu od 2005 roku i do chwili obecnej jest Piotr Wesołek

Za nami 30-letnia historia działalności KS Rapid Śrem na rzecz rozwoju taekwondo olimpijskiego w regionie i Polsce.  Dotychczasowe doświadczenie organizacyjne i potencjał zawodniczy gwarantuje dalszą świetlaną przyszłość.