Historia klubu

Historia Klubu Rapid Śrem

Na przełomie lat 80 i 90 XX wieku w Śremie jak i w całej Polsce obserwuje się wielkie zainteresowanie uprawianiem wschodnich sztuk walk. Obecni trenerzy śremskiego klubu Piotr Wesołek 5 dan i Jakub Jakubik 2 dan poznają w Poznaniu mistrza koreańskiego Soo Kwang Lee 9 dan . Owocem spotkań jest powołanie do życia w październiku 1994 r. K.S. Rapid Śrem z sekcją taekwondo olimpijskiego.

W krótkim okresie czasu klub staje się wiodącym klubem w regionie i Polsce. Jesteśmy założycielami Wielkopolskiego Związku Taekwondo w Poznaniu. Przedstawiciele klubu wchodzą w struktury Polskiego Związku Taekwondo. Nasi zawodnicy na stałe wpisują się w historię polskiego taekwondo a zwłaszcza: Roman Warot, Krzysztof Łabutka, Agnieszka Skaradzińska, Michał Poniewierski, Artur Kowalski, Martina Swojak. Wielokrotnie sięgamy po tytułu drużynowych mistrzów polski wszystkich kategorii wiekowych. Największy indywidualny sukces odnosi Uścińska Aleksandra, która jako jedyna w historii polskiego taekwondo wywalczyła awans na Olimpiadę w Atenach w 2004.

Jesteśmy mocnym klubem nie tylko sportowo, ale i organizacyjnie. Corocznie PZTO powierza nam organizację imprez rangi mistrzowskiej. W Śremie byliśmy organizatorami dwukrotnie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, trzykrotnie Mistrzostw Polski Juniorów, dwukrotnie Młodzieżowych Mistrzostw Polski i trzykrotnie Mistrzostw Polski Seniorów. Klub na przełomie ostatnich piętnastu lat kształcił kadry trenerskie i sędziowskie. Roman Warot po bardzo udanej karierze sportowej ( był pierwszym rezerwowym z Europy na Igrzyska Olimpijskie w Sydney) został trenerem Kadry Narodowej Seniorów, bracia Tomasz i Michał Poniewierscy są czołowymi sędziami PZT. Do kadry trenerskiej dołączają Krzysztof Łabutka 3 dan i Artur Kowalski 2 dan. Na bazie śremskiego klubu powstają kolejne stowarzyszenia w regionie: UKS Jedynka Jarocin, UKS TKD Kórnik, UKS Feniks Śrem, SSW Czempiń, K.S. Czerwony Smok Poznań. Bardzo mocną strona klubu jest praca zarządu. Pierwszym prezesem Rapidu przez wiele lat był p. Andrzej Zawadzki, za którego kadencji klub osiągał najlepsze wyniki sportowe i dzięki któremu klub pozyskał pomieszczenie biurowe. Następnie szefował p. Cezary Kraszewski, obecnie od 2005 roku funkcje Prezesa Zarządu sprawuje Piotr Wesołek.

Za nami prawie 15-letnia historia działalności na rzecz rozwoju taekwondo olimpijskiego. Dotychczasowe doświadczenie organizacyjne i potencjał zawodniczy gwarantuje dalszą świetlaną przyszłość.