Nauczali i zdobywali nowe doświadczenia we FRANCJI

Nauczali i zdobywali nowe doświadczenia we FRANCJI

W dniach 01-05.07.2009r. na zaproszenie Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego wzięliśmy udział w międzynarodowej wymianie z okazji Europejskich Dni Sportu w Bretanii we Francji. Region śremski reprezentowało 29 osób, w tym: przedstawiciele RAPIDU ŚREM oraz Combat Kalaki z Dolska, połączone kluby szermierki ze Śremu i Manieczek . Oprócz Polaków, udział w imprezie wzięli: młodzi Bretończycy, Irlandczycy oraz Czesi. Łącznie było 120 dzieci i młodzieży.
Wyjechaliśmy 29 czerwca o godzinie 11:00 ze starego targowiska w Śremie. Poprzez Niemcy, Holandię i Belgię dotarliśmy do Paryża, gdzie mieliśmy czas na zwiedzanie miasta, a dalej podróż do Bretanii. W drodze powrotnej natomiast zatrzymaliśmy się na dłużej odwiedzając Brukselę.
Każdego dnia odbywały się zajęcia sportowe na lokalnych stadionach, zarówno dopołudnia jak i popołudniu. Uczestnicy wymiany mogli spróbować swoich sił w takich dyscyplinach sportu jak: piłka nożna, tenis, badminton, tenis stołowy, strzelanie z łuku, judo, rugby, lekkoatletyka, jazda na rolkach, biegi przełajowe, kajakarstwo, petangue, taniec irlandzki, bretoński wrestling czy hokej.
W czwartek 2 lipca udaliśmy się do Saint Malo, gdzie podziwialiśmy piękne widoki portu i twierdzy. Oczywiście nie zabrakło też kąpieli w Atlantyku.
Sobota była dniem prezentacji. Polskie grupy spotkały się z największym zainteresowaniem. Zarówno taekwondo, szermierka jak i combat kalaki są sportami bardzo widowiskowymi a okrzyki naszej grupy pokazowej oraz trzask łamanych desek na długo pozostaną w pamięci naszych zagranicznych przyjaciół. Po zakończonych pokazach każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w zorganizowanych przez trenerów treningach. Tutaj świetnie sprawdzili się w swojej roli trenerzy Krzysztof ŁABUTKA i Artur KOWALSKI. Oprócz Polaków prezentowały się również gimnastyczki z Czech, a także hokeiści z Irlandii.
W Bretanii nocowaliśmy u francuskich rodzin z którymi bardzo szybko się zaprzyjaźniliśmy. Na uwagę zasługuje fakt niesamowitej wręcz gościnności z ich strony.
Do Polski wróciliśmy 7 lipca , bogatsi nie tylko o umiejętności sportowe ale również o tradycje i zwyczaje regionu bretońskiego i Francji.

Skład drużyny:
trenerzy: Krzysztof ŁABUTKA
Artur KOWALSKI
zawodnicy: Agnieszka RUBIK
Arkadiusz NADOLSKI
Patryk PIOTROWSKI
Bartosz RACHMAJDA
Hubert SKRZYDLEWSKI
Bartosz KMIECIK
Szymon SOBIECH
Piotr BULIŃSKI