Podium na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży!!!

Podium na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży!!!

W dniach 13-15 maja 2022 roku w Białymstoku odbyła się XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych „Podlaskie 2022” gdzie rywalizowali zawodnicy taekwondo olimpijskiego z kategorii wiekowej junior młodszy. Olimpiada młodzieży to faktyczne Mistrzostwa Polski dla tej kategorii wiekowej.

Finałowy turniej poprzedziły dwie eliminacje. Rapid w turniejach klasyfikacyjnych wystawiał 15 zawodników. Do imprezy głównej dostało się 8 zawodników:

 • Mikołaj Suszczewicz kat wag -33 kg
 • Maksymilian Marciniak kat wag -37 kg
 • Jan Walkiewicz kat wag – 45 kg
 • Patryk Pieczyński kat wag – 65 kg
 • Klaudia Rembielak kat wag – 37 kg
 • Jagoda Wojtkowska kat wag – 44 kg
 • Antonina Skarbek kat wag – 47 kg
 • Alicja Skrzypczak kat wag – 59 kg

Olimpiada młodzieży to bardzo wymagający turniej. O start w imprezie głównej ubiegało się ponad 400 zawodników z Polski . Eliminacje rozpoczęły się 3 miesiące temu a zawodnicy musieli przez ten okres utrzymać wagę. W przypadku nie utrzymania wagi zawodnik zostaje wykluczony ze startu w zawodach. Dodatkowo w tej kat. Wagowej zakwalifikowani zawodnicy mogą wystartować w drugiej konkurencji technicznej tz. dwuboju składającego się z wielokrotnych kopnięć na czas w ciągu 10 sekund i kopnięcia dosiężnego z wyskoku. Suma miejsc z obu konkurencji daje ostateczny wynik w zawodach. Tak, że nasi zawodnicy zdobywali medale w konkurencjach sprawnościowych i walce sportowej.

Multimedalistką okazała się Alicja Skrzypczak. Była najlepsza w obu konkurencjach sprawnościowych, a jej wynik w wielokrotnym kopnięciu na czas 39 kopnięć i 37 na 10 sekund zadziwił wszystkich na sali. Bezkonkurencyjną okazała się w walce sportowej. Trzy pojedynki rozstrzygnęła na swoja korzyść. Alicja Skrzypczak wraca z dwoma złotymi medalami mistrzostw. Nie zawiedliśmy się na występie Patryka Pieczyńskiego, który zdobył medal srebrny w konkurencji sprawnościowej i tu można wyjaśnić, że walczył z niezaleczoną kontuzja śródstopia i odpuścił w końcówce rywalizacje w skoku na wysokość. Skoncentrował się na ważnej walce sportowej. Dwie pierwsze walki kończył bez problemy lub przez nokaut techniczny. Natomiast walka finałowa to wojna nerwów. Spotkał się ze swoim najlepszym przeciwnikiem. Po trzech rundach wynik remisowy. Dopiero w czwartej rundzie w walce o tz. złoty punkt okazał się szybszy, mocniejszy, pierwszy trafił w rywala i wygrał pojedynek. Patryk zdobywa srebrny i złoty medal zawodów. Kolejnym multimedalistą okazał się Maksymilian Marciniak. W zawodach wywalczył dwa srebrne medale. Również Klaudia Rembielak zdobyła dwa srebrne medale, Jagoda Wojtkowska wywalczyła srebrny medal w konkurencji walki sportowej.

Jak się okazało na koniec zawodów Rapid Śrem dorobkiem 10 medali 3 złotych i 7 srebrnych stanął na wysokim 3 miejscu na podium w klasyfikacji drużynowej na 45 klubów startujących:

 • 1. m-ce KS Start Olsztyn 99 pkt
 • 2. m-ce KS Tebek Warszawa 95 pkt
 • 3. m-ce KS Rapid Śrem 92 pkt

To był wyśmienity – historyczny występ zawodników przecież z małego miasta Polski. Ulegliśmy nieznacznie o włos i jeden medal z potęgami sportowymi z Olsztyna i Warszawy gdzie są szkoły mistrzostwa sportowego, klasy sportowe, kadry narodowe. Rapid Śrem powtórzył sukces z przed 25 lat kiedy to zdobywaliśmy 3 miejsca na OOM wraz z takimi zawodnikami jak Roman Warot, Krzysztof Łabutka, Aleksandra Uscińska. Jeśli jest dobrze prowadzone szkolenia sportowe, działalność organizacyjna, trafi się na „wysyp” utalentowanej młodzieży to można osiągnąć sukces na miarę Polski. Co nam daje tak dobry występ ? zawodnik Patryk Pieczyński w końcu czerwca wystartuje w Pucharze Świata w Sofii. W kolejnym Pucharze Świata oprócz Patryka wystartują kolejni nasi zawodnicy. Przed zawodnikami otwierają się marzenia sportowe. Mamy nadzieję, że kilku naszch zawodników może pójść drogą Warota i Uścińskiej.